Pre riadenie rizík je rozhodujúca identifikácia kľúčových procesov. Výborná znalosť postupnosti a vzájomných väzieb interných procesov vo finančnej inštitúcii umožňujú uplatňovať efektívne kontrolné činnosti.
Riadenie rizík sa stáva neoddeliteľnou súčasťou zodpovedného riadenia finančnej inštitúcie. Stále viac i tých menších finančných inštitúcií si uvedomuje že sú vystavené rizikám, či už tým ktoré vznikajú vo vnútri spoločnosti alebo tým externým. Práve riadenie tých vnútorných rizík, ktoré môže spoločnosť riadiť a kontrolovať jej umožňuje byť lepšie pripravenou na zvládanie externých rizík.
Rozdelením zodpovedností jednotlivých útvaroch naprieč spoločnosťou. Prehodnotiť reštrukturalizáciu a zníženie prekrývajúcich sa povinností v rámci sledovania rizík. Presným vymedzením zodpovedností za rizíká v príslušných útvaroch je možné výrazne znížiť zaťaženie komplexného riadenia rizík v spoločnosti. Odd. riadenia rizík sa tak bude môcť zameriavať na kontrolu rizík prostredníctvom výkonu dohľadu a riadenia.
Riadenie rizík súvisiacich s riadením vlastného kapitálu a požiadaviek na likviditu sú zmenami regulatórnych požiadaviek náročnejšie. Strategické rozhodnutia spoločnosti majú zásadný význam na riadenie požiadaviek na vlastné zdroje spoločnosti. Sledovanie vývoja finančných údajov umožňuje spoločnosti efektívne riadiť a optimalizovať využívanie vlastných zdrojov a zároveň plnenie požiadaviek regulácie.
Správnym posúdením spoločnosti a všetkých rizík primerane k rozsahu vykonávaných činností a poskytovaných služieb je možné sa presne zamerať na špecifické riziká týkajúce sa konkrétnej spoločnosti a tým zásadne zvýšiť efektívnosť riadenia rizík. Každá spoločnosť disponuje iným ,,Know-how'' v podobe ľudského kapitálu, má vlastné procesy a poskytuje služby iným spôsobom. Preto aj procesy riadenia rizík by mali byť špecifické pre každú spoločnosť.
Nové pravidlá riadenia IT bezpečnosti (Digital Operational Resilience Act – DORA) kladú požiadavky na riadenie rizík týkajúce sa digitálnej prevádzkovej odolnosti subjektov finančného sektora. Hlavný zámer je udržateľná prevádzka v prípade, ak dôjde ku kritickému narušeniu fungovania informačno-komunikačných technológií (IKT). Jedna z piatich hlavných oblastí riadenia digitálnej prevádzkovej odolnosti je riadenie IKT rizík. Regulačný rámec DORA už z veľkej časti stanovuje požiadavky na riadenie IKT rizík.